Biografia

Piotr Południak urodził się w 1986 roku w Tarnowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku dwunastu lat w Szkole Muzycznej w Tarnowie w klasie kontrabasu Krzysztofa Krawczyka. W tym samym czasie, zainspirowany muzyką rozrywkową, rozpoczął naukę na gitarze basowej. Zgłębiając swoją wiedzę oraz doskonaląc umiejętności w grze na kontrabasie oraz gitarze basowej natknął się na płytę legendy gitary basowej Jaco Pastoriusa zatytułowaną „ Jaco Pastorius”, która zapoczątkowała jego zamiłowanie do muzyki jazzowej. W liceum wraz z przyjaciółmi założył swój pierwszy zespół jazzowy Sandwich On The Floor. Po ukończeniu liceum muzycznego swoją edukację kontynuował na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego Macieja Adamczaka. Podczas studiów nawiązał współpracę z Wojtkiem Groborzem, wybitnym pianistą jazzowym i wykładowcą na krakowskiej Akademii Muzycznej, tworząc grupę Collegium Latina. W roku 2011 zainspirowany modern jazzem oraz free jazzem wraz ze swoimi kolegami ze studiów: Sławkiem Pezdą, Mateuszem Gawędą oraz Dawidem Fortuną stworzył zespół PeGaPoFo. Grupa w kolejnych latach zdobywała nagrody na międzynarodowych konkursach m.in. I nagroda na Jazz Juniors w 2011 r., I nagroda na Krokus Jazz Festiwal w 2013 r., II nagroda na Tarnów Jazz Contest w 2013 r. Zdobywcy „Klucza do Kariery” w Gorzowie Wielkopolskim.

W 2015 roku nakładem wytwórni Fortune ukazała się pierwsza płyta grupy PeGaPoFo pt. „Świeżość”, która została doceniona wśród krytyków muzycznych oraz miłośników muzyki jazzowej. W roku 2013 ukończył studia i na stałe zamieszkał w Krakowie. Jest muzykiem wszechstronnym, odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych. Miał przyjemność współpracować również z teatrami m.in. Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, krakowskim Teatrem Barakah.W 2016 roku nawiązał współpracę z młodym pianistą Mateuszem Pałką oraz perkusistą Patrykiem Doboszem tworząc zespół Mateusz Pałka Trio. Podobne podejście do muzyki, fascynacja brzmieniem tria fortepianowego, wspólna chęć dzielenia się emocjami na scenie zaowocowała w przyjaźń oraz przyniosła pasmo muzycznych sukcesów. Trio w tym samym roku zdobyło II-gą nagrodę na Festiwalu Jazz Juniors oraz otrzymało propozycję wydania płyty we włoskiej wytwórni Emme Record Label. W 2017 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Sansa”, której premiera odbyła się we Włoszech na Fara Music Festival. Płyta spotkała się ze sporym zainteresowaniem oraz otrzymała wiele pozytywnych recenzji, a sam zespół znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii jazzowy polski debiut roku według Adama Dobrzyńskiego (Polskie Radio Program 1).

Jako sideman jest zapraszany do wielu różnych projektów, koncertuje w Polsce i za granicą (Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Białoruś, Czechy, Słowacja, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jest laureatem I nagrody na festiwalu Jazz nad Odrą z zespołem NSI.

Na stałe związany z Krakowem oraz krakowskim środowiskiem jazzowym. Często koncertuje w tutejszych klubach jazzowych.

Od kilku lat spełnia się również jako pedagog.


Wybrana Dyskografia:

„Tesna” 2013 wyd. Es art Karolina Śleziak

„Sztejtel” 2014 wyd. Austeria Magda Brudzińska Klezmer Trio

„Świeżość” 2015 wyd. ForTune PeGaPoFo

„No More Drama” 2016 wyd. ForTune Cracow Jazz Collective

„Sansa” 2017 wyd. Emme Record Label Mateusz Pałka Trio

„From Rome to Cracow” 2019 Aldo Joshua Quartet wyd. ALFAMUSIC